Poliuretany PUR

Ogólnie surowce do produkcji poliuretanów są w komponowane w postaci dwóch składników  poliolu i izocyjanianu. W zależności od fomulacji systemu możemy otrzymać tworzywa poliuretanowe o różnej charakterystyce fizykomechaniczne, od tworzyw miękkich do bardzo twardych. Zastosowanie one mają w wielu gałęziach przemysłu. Bowi swoją ofertę elementów z poliuretanu kieruje głównie do producentów środków transportu (samochody, autobusy, ciężarówki, pojazdy szynowe).

Przetwórstwo poliuretanu polega w skrócie na zmieszaniu poliolu i izocyjanianu (które są cieczami) w odpowiednim stosunku wagowym a następnie taka mieszaninę wlewa się do formy. Po upłynięciu czasu utwardzania uformowany detal wyjmuje się z formy. Oczywiście powierzchnię form pokrywa się odpowiednimi rozdzielaczami odpowiedzialnymi za łatwe wyjmowanie detali i połysk powierzchni.

Nasz zakład posiada maszyny do przetwórstwa poliuretanów w następujących technologiach:

– RIM (z ang. Reaktion
Injection Molding), który polega na wtryskiwaniu poprzez głowice mieszającą mieszaninę poliol-izocyjanian do form zamkniętych. Możemy produkować detale do wagi około 12 kg. Głównie są to konstrukcyjne elementy wyposażenia środków transportów takie jak osłony, szafki, pokrywy, zderzaki.

– RRIM (z ang. Reinforced Reaktion Injection Molding), który jest odmiana powyższej technologii z tą różnicą, że do pliolu dodajemy różnego rodzaju włókna w ilości do 40%.  Pozwala to zwiększyć parametry fizykomechaniczne otrzymywanych elementów. Technika to stosujemy w rzypadku produkcji elementów do foteli porodowych.

– Wtrysk reaktywny z laminarnym wypływem, surowce mieszają się w głowicy pod wysokim ciśnieniem 150 bar i następuje wylanie materiału do formy. W tej technologii wykonujemy elementy z pianki integralnej takie jak podłokietniki, odbijaki i zagłówki oraz elementy z pianek sztywnych takie jak wypełnienia drzwiczek, wkładki usztywniające.

– Przetwórstwo ręczne w tej technice składniki są mieszane ręcznie i następnie wylewane do form. Tak wykonujemy elementy z elastomerów i wypełnienia pianka sztywna różnych wnęk.

Przewiń na górę