Laminat RTM

LRTM – to jedna z metod wytwarzania laminatów. Polega ona na wtłoczeniu żywicy między dwie szczelnie zamknięte formy przy udziale ciśnienia. Cały proces wspomaga również podciśnienie.

Produkcja elementów w technologii LRTM rozpoczyna się od przygotowania form poprzez nałożenie środków rozdzielających. Formy do produkcji w tej technologii nazywamy potocznie „matrycą i stemplem”

Kolejnym etapem jest nałożenie żelkotu , który stanowi warstwę ochronną dla laminatu . Tak przygotowaną formę wykłada się matą szklaną lub innym materiałem który będzie spełniał funkcję zbrojenia. Ważne jest aby materiał miał strukturę która umożliwia łatwy przepływ żywicy.

Kolejny krok to złożenie i zamknięcie form podciśnieniem które wytwarza centrala vacum podłączona przewodem np. polietylenowym do górnej części formy.

Następnie przystępuje się do wtłoczenia  (wtrysku) żywicy połączonej z katalizatorem do wnętrza form. Operację tą  przeprowadza się urządzeniem zwanym agregatem wtryskowym.

Ostatni etap to rozformowanie i wyciągnięcie gotowego detalu.

Technologia ta ma wiele zalet a do najważniejszych należą :

  • wyprodukowany detal ma obustronnie gładką powierzchnię
  • dzięki podciśnieniu detal jest wolny od wad (pęcherzy powietrza) które to wady często powstają przy ręcznym formowaniu laminatu
  • bardzo ważną zaletą produkcji elementów w  technologii LRTM jest niska emisja substancji lotnych do otoczenia co z kolei w bardzo pozytywny sposób wpływa na komfort pracy laminera.
  • kolejna zaleta to powtarzalność wymiarowa produkowanych części

Technologia LRTM ma szerokie zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym a w przypadku naszej firmy w produkcji części do autobusów i wagonów kolejowych.

Zapraszamy do współpracy.

Przewiń na górę